مدل های کسب و کار اپلیکیشن های موبایل

مدل های کسب و کار اپلیکیشن های موبایل

اگر شما یک کار آفرین هستید و یک ایده اپلیکیشنی دارید، بدانید که راه درستی را انتخاب کرده اید.بدون در نظر گرفتن ایده شگفت انگیز اپ که در نظر دارید، به هر حال بایستی یک جریان درآمدی داشته باشید. حتی بهترین ایده ها هم اگر یک مدل مناسب درآمدی نداشته باشند که از آنها حمایت کند، شکست خواهند خورد.چندین روش برای ایجاد درآمد از اپ وجود دارد.مدل اپ شما به نوع اپلیکیشن و جامعه آماری بازار هدف شما بستگی دارد. در ادامه چند روش متفاوتی را که کارآفرینان می توانند از آن برای درآمدزایی اپ خود استفاده کنند بررسی می کنیم:

  1. رایگان بودن

همه خدمات رایگان را دوست دارند! متداولترین روش برای درآمد زایی از اپ ارائه آن به صورت رایگان است.شما باید بخشی از خدمات خود را به صورت پولی ارائه دهید تا لازم باشد کاربران یکبار مبلغی را پرداخت کنند تا از همه خدمات اپ بتوانند استفاده کنند.احتمالا شما هرروز این نوع تبلیغات را می بینید. از اپ های موسیقی گرفته تا برنامه های آنتی ویروس مانند AVG، از مدل رایگان استفاده می کنند. با ارائه برخی از سرویسها به صورت رایگان شما به کاربرانتان فرصت می دهید تا اپ شما را بیازمایند و ببینند آیا آن را دوست دارند یا خیر. اگر کاربران نیاز آن را حس کنند، آن وقت حاضرند تا مبالغ زیادی برای استفاده از خدمات غیر رایگان آن بپردازند.

  1. اپ های رایگان با خریدهای درون برنامه ای

این مدل درآمدی نیز به مدل رایگان شبیه است، یک اپ رایگان که به کاربران اجازه می دهد برای خدمات بیشتر مبلغی بپردازند. این مدل به وفور در بازی های موبایلی دیده می شود، این مدل با ارائه پیشنهادات اضافی در قسمتهای مختلف ین بازی رایگان، کاربران را به پرداخت های بیشتر ترغیب می کند.کاربر در این مدل به جای اینکه یکبار خرید داشته باشد، برای پیشبرد بازی و گرفتن امتیازات بیشتر بارها و بارها پول می پردازد. کافیست برای درک این مدل نگاهی به بازی Candy Crush بیندازید.

  1. تبلیغات روی اپ های رایگان

تبلیغات یک رابطه برنده-برنده برای تبلیغ کنندگان آنهاست. در این مدل کسانی که بنرهای تبلیغاتی را تحمل کنند میتوانند از اپ به صورت رایگان استفاده کنند یا می توانند برای رهایی از شر بنرهای مزاحم نسخه پولی اپ را بخرند.این مدل می تواند درآمد زایی قابل توجهی برای هردوطرف داشته باشد ولی بسیاری از افراد کابران را با تبلیغات بیش از حد خسته می کنند و باعث دورشدن آنها می شوند.

  1. تبلیغات

با استفاده از یک بستر واسطه، دارندگان اپ می توانند اپ خود را به صورت کاملا مجانی ارائه کنند در حالیکه از تبلیغات روی اپ درآمد کسب می کنند.شما می توانید از ابزاری مانند MoPub یا AdMob برای این کار استفاده کنید یا از AdtoApp استفاده کنید که با چند گروه تبلیغاتی در یک بستر کار می کند.بسترهایی مانند AdtoApp که از چند گروه مختلف استفاده می کنند می توانند نرخ بازگشت کلیکی بهتری را به خاطر بهتر هدف قرار دادن در تبلیغات داشته باشند. بدون در نظر گرفتن جامعه آماری هدف، برند کردن اپ شما می تواند بازگشت سرمایه بیشتری به همراه داشته باشد. استفاده از AdtoApp الگوریتم بسیار ساده ای دارد و می تواند در ۲۸۰ کشور و هر نوع جامعه آماری استفاده شود.فقط چهار خط کد دارد که در هر نوع آپی می تواند استفاده گردد.  ( این ها library  هایی هستند که با افزودنشان به اپ می توان از جاهای مختلف بنرهای تبلیغاتی گرفت.به عنوان مثال adad.ir مشابه این کار را برای اپ های ایرانی می کند).

  1. استفاده از یک حامی مالی

برخلاف تبلیغات سنتی که تعداد زیادی تبلیغات از شرکتهای مختلف نمایش داده می شود، شراکت با یک حامی مالی به این معناست که شما فقط تبلیغات یک شرکت را روی اپ خود نمایش دهید.

  1. تبلیغات ویدئویی

این روش در سالهای اخیر به شدت رشد داشته است. بجای نمایش دادن یک بنر تبلیغاتی ساده روی اپ موبایل، بعضی افراد با شبکه های تبلیغاتی همکاری می کنند و تبلیغات ویدئویی روی اپ هایشان نمایش می دهند. این نوع تبلیغات می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، ولی وقتی به طور مناسب این نوع تبلیغات به کار گرفته شود آنقدر این ویدئوهای کوتاه کاربران را درگیر می کند در حالیه در تبلیغات سنتی اینکار به این سادگی نبود.

  1. خدمات تبلیغی

اگر اپ شما توسط کسی دیده نشود، شما هرگز نخواهید توانست از آن درامدی کسب کنید. به همین سادگی! با استفاده از خدمات ترویجی، اپ شما پتانسیل این را دارد تا توسط مراجعان و مصرف کنندگان دیده شود. شما به سادگی یک تیم بازاریابی استخدام می کنید که اپ شما را از طریق خبرنامه ها و اخبار و .. به خبرنگاران و اطلاع عموم می رساند. تبلیغ روی وبسایتها و رسانه های اجتماعی کمک می کند تا اپ شما در اخبار رشد مناسبی داشته باشد و یا در موارد نادری به طور ویروسی رشد کند.

  1. اپ های پولی

ساده ترین نوع درآمدی اپ، انواع پولی آن هستند که قبل از استفاده باید مبلغی را بپردازید. از آنجا که این روش تغییر زیادی نداشته است، موفقیت خود را مدیون اپ های رایگان است. این مدل همچنان پتانسیل درآمدزایی دارد. برای استفاده از این مدل، شما هم به یک محصول شاخته شده و یا برند به همراه یک گروه کاربری متعهد و یا یک شرکت تبلیغاتی نیاز دارید تا اپ خود را در معرض نمایش گروه مخاطبین هدف خود قرار دهید. همچنین شما می توانید یک حامی مالی یک اپ پرطرفدار دیگر شوید تا کاربران آنها تبلیغات شما و اپ شما را هم ببینند.

نتیجه گیری:

 برای کسب درآمد از طریق آپ شما تنها یک راه وجود ندارد. هر اپ به صورت مختلفی کار می کند و پیدا کردن بهترین روش کسب درآمد برای آن خود در واقع یک شاه کلید است.بهترین مدل برای بازی های موبایلی ارائه تجربه اصل بازی به صورت رایگان و ترغیب آنها به پرداخت بها برای تجربه هیجان بیشتر است. اپ های ویرایش تصویر باید بیشتر روی مدل رایگان تکیه کنند و به کاربران اجازه دهند تا خدمات بهتر را با پرداخت مبلغی تجربه کنند. اگر قصد دارید کسب درآمد را از طریق تبلیغات داشته باشید، رسانه های واسطه ای راهی مناسب هستند که نرخ بالاتری برای هدف قرار دادن مشتری در بازار دارند.

پشتیبانی شده توسط : پشتیبان وردپرس