بازاریابی

بازاریابی :

دراین وب سایت ، روش های متعدد بازاریابی معرفی می شود و تکنیک های بازاریابی اینترنتی به دلیل کارآمدی بیشتر و هزینه کمترو به روز بودن آن با جزئیات بیشتری مطرح می شود.

بازاریابی اینترنتی : برای اطلاعات بیشتر به این جا مراجعه کنید.

بازاریابی کمینی:

کلمه “کمین”  در بیان بازاریابی، به معنای “یک حمله از موقعیت پنهان” و از فعل فرانسوی embuschier  قدیمی گرفته شده است، به معنای “جا سازی در چوب” است. اصطلاح “بازاریابی کمینی” توسط بازاریاب استراتژیست ، جری ویلز ابداع شد، زمانی که او به عنوان مدیر بازاریابی  شرکت امریکن اکسپرس در ۱۹۸۰ مشغول به کار بود.بازاریابی پنهان یکی از این روشهاست که با توجه به هزینه کمتر و رقابتی بودن آن در طول چند سال اخیر توجهات بسیاری را به عنوان یک استراتژی به خود جلب کرده است

بازاریابی کمینی از جمله رشته های بازاریابی است که اگرچه در ایران کاربرد زیادی نداشته، اما یکی از روش های رایج بازاریابی و تبلیغ در کشورهای توسعه یافته  به خصوص (در رویدادهای ورزشی ) است. بر اساس این روش یک برند تلاش می کند در حالی که برندی دیگر اسپانسر یک برنامه و رویداد است، خود را به این برنامه سنجاق کرده و بدین ترتیب و بدون این که عملی غیرقانونی مرتکب شده باشد، از پرداخت هر گونه حق اسپانسری معاف شود.

بازاریابی کمینی به سه گروه اصلی تقسیم می شود :

 • مستقیم
  • شکاری : ادعای نادرست عمدی به حمایت رسمی توسط غیر حامی و / یا ادعای نادرست عمدی به حمایت رسمی توسط یک حامی غیر مربوط به محصول یک رقیب در بازار، در هر موردی که با هدف به اشتباه انداختن مصرف کنندگان و افزایش سهم بازار باشد .
  • سوء استفاده : تلاشی که توسط یک برند صورت می گیرد تا به طور مستقیم خود را با یک رویداد یا “بازی” که مشروع است، اما شامل حمایت مالی نمی شود مرتبط سازد.
  • کمین از طریقتخلف درعلامت تجاری/شباهت غیر مجاز و استفادهعمدیازمالکیتمعنوی حفاظت شده است.
  • کمین بر حسب درجه : فعالیت های بازاریابی شده توسط حامی رسمی بالاتروفراتر از آنچه که درقراردادحمایت وافق کردند انجام شود .
 • غیر مستقیم
 • اتفاقی

مثال های زیر چند نمونه بازاریابی کمینی هستند :

در بازی های المپیک سال ۱۹۸۴ شرکت کوداک حق اسپانسری پخش تلویزیونی این بازی ها را از آن خود کرد. این در حالی بود که شرکت فوجی در پشت پرده حضور داشت و اسپانسر غیررسمی این رویداد جهانی شد. البته فوجی فیلم چهار سال بعد تلافی کرد و نقش قبلی کوداک را در بازی های المپیک جدید ( ۱۹۸۸ ) برعهده گرفت.

در المییک تابستانی سال ۱۹۹۲ که در بارسلونای اسپانیا برگزار شد، شرکت نایک اسپانسر کنفرانس خبری تیم بسکتبال آمریکا شد، این در حالی بود که شرکت ریباک اسپانسر رسمی این بازی ها بود.در بازی های فوتبال جام جهانی سال ۱۹۹۸ هم نایک توانست اسپانسری بسیاری از تیم ها را برعهده بگیرد، با این حال شرکت آدیداس رسما رسپانسر این بازی ها اعلام شده بود.حالا کشور نیوزلند دست به کار شده و درصدد است پیش از برگزاری جام جهانی راگبی درسال ۲۰۱۱ و جام جهانی کریکت ۲۰۱۵، با تصویب قوانینی به جنگ بازاریابی کمینی برود.

همچنین در بازیهای المپیک سال ۲۰۱۲ که در لندن برگزار شد تعدادی از شرکتهایی که موفق نشده اند حامی رسمی مسابقات المپیک ۲۰۱۲ لندن شوند روی به بازاریابی کمینی آورد ند و با برگزاری کمپینهای مختلف در تلاش بودند تا به هر روشی بتوانند از این رویداد مهم جهانی به نفع خود استفاده کنند. ساب وی (Subway) و فداکس (FedEx) که به ترتیب شرکتهای زنجیره ای ساندویچ و پخش و توزیع می باشند در کمپینهای خود از ورزشکارانی که در مسابقات المپیک حضور داشتند استفاده کردند. رقبای اصلی این دو برند، مک دونالد و  UPS از حامیان رسمی المپیک ۲۰۱۲ می باشند.هوندا نیز که رقیب اصلی اش یعنی BMW حامی رسمی مسابقات است به بازاریابی کمینی روی آورد و در جدیدترین کمپین خود از ورزشکاران المپیکی استفاده کرده است.

البته هیئت تصمیم گیرنده قوانین المپیک ۲۰۱۲هشدار داده بود که استفاده از این سبک بازاریابی منع قانونی دارد و درصورت مشاهده مجازات کیفری دارد چرا که شرکت هایی که اسپانسر اصلی نیستند نباید ازاین رویداد ورزشی منفعتی ببرند. بایان حتل بعضی از شرکتها به گونه ای ازاین سبک بازاریابی استفاده کردند که که منع قانونی نداشته باشد مثلا شرکت نایک در این رویداد ورزشی اسپانسر اصلی نبود تبلیغی در یوتیوب گذاشته بود که ورزشکاران را بهآمدن به لندن نشویق می کرد اما نامی از الپیک نبرده بود اما ناخودآگاه ذهن هرکسی را به المپیک منحرف می کرد در حالیکه آدیداس ۶۰ میلیون دولار بابت اسپانسر شدن به صورت رسمی هزینه کرده بود.

ازنمونه های دیگری که در المپیک ۲۰۱۲ استفاده شد هدفون Beats  بود که در رنگهای ملی طراحی شده بود و مخصوصا به ورزشکاران داده شده بود ورزشکاران نیز این هدفون هاراهمه جا مخصوصا هنگام شنا مصرف می کردند به این ترتیب بدون این که پولی بابت اسپانسر شدن پرداخت شود این هدفون ها بصورت کمینی بازاریابی شدند.

بازاریابی کمینی

بازاریابی کمینی

بازاریابی ورزشی :

بازاریابی ورزشی به سه گروه تقسیم می شود :

 1. تبلیغ برنامه های ورزشی مثل المپیک ، لیگ های فوتبال ( sport marketing )
 • در این حالت بر رویدادهای ورزشی و تیم ها تاکید می شود.
 1. استفاده از رویدادهای ورزشی ، تیم ها و قهرمانان برای ترویج محصولات مختلف (marketing through sport)
 • بر محصولات و سرویس های مختلف که از طریق رویدادها و تیم های ورزشی تبلیغ می شو د تمرکز دارد.مثل تبلیغات مصولات مختلف در اطراف نسابقات ورزشی که می تواند هم شامل برند باشد و هم شامل یک محصول خاص. در بازاریابی ورزشی علاوه بر ۴p (آمیخته بازاریابی ) ۴p دیگری نیز داریم که عبارتند از : برنامه ریزی ، پکیج ، جایگاه یابی ، درک و آگاهی
 1. ترویج ورزش در عموم (grassroots sport marketing)
 • این مورد توسط دولت و سازمانهای خیریه برای تشویق مردم به رفتن به سالن های ورزشی انجام می شود وبودجه بسیار کمتری نسبت به دومورد اول می خواهد واز پرداخت مردم به سالنهای ورزشی درآمد زایی می کند.

فرآیند بازاریابی ورزشی

این فرآیند شامل ۷ مرحله است:

 1. شناسایی و ارزش گذاری فرصت ها در محیط بازاریابی ورزشی .
 2. تجزیه و تحلیل اجزاء بازار ورزشی .
 3. اولویت بندی موضوعات مناسب بازاریابی ورزشی .
 4. برنامه ریزی موقعیتها در بازار ورزشی، توسعه شیوه های بازاریابی ورزشی .
 5. تهیه طرح بازاریابی ورزشی برای محصولات و خدمات ورزشی.
 6. اجرای طرح بازاریابی ورزشی .
 7. کنترل و بررسی نتایج.

فواید بازاریابی ورزشی

به دلیل اهمیت رویدادهای ورزشی چه در کشورهای توسعه یافته و چه در حال توسعه ، علاقه و تعصب مردم به تیم ها یا ورزشکاران خاص تبیلغ محصولات مختلف از این طریق در بازار خوبی به چشم مشتریان می آید و چنانچه برنامه ریزی صحیح و موثری در پی آن باشد موفقیتش حتمی است.مانند تبلیغ نوشید نی های انرژی زا ، تکنولوژی های جدید برای کاهش وزن و محصولات لبنیاتی و ویتامینه.

نمونه های واقعی

 • اسپانسر تیم ها : بانک اسپانیایی به نام Bancomer اسپانسر اصلی لیگ فوتبال اسپانیا است و از طریق این لیگ خدمات و علامت تجاری خود را معرفی می کند اگرچه خدماتش ارتباطی با ورزش ندارد.
 • Turkish Airlines : بازاریابی ورزشی مناسبی در بسیاری از رویدادهای ورزشی در حمایت از تیم های بسیار معروفی ترتیب داده از جمله :  منچستر یونایتد ، بارسلونا ، لیگ اروپا ، بهترین تیم های فوتبال ترکیه و بهترین تنیس باز
 • استفاده کمپانی ژیلت از بهترین بازیکنان فوتبال ، تنیس و گلف در تبلیغات تلویزیونی بود که بیانگر این استراتژی است که و قتی افاد موفق ازاین محصولات استفاده می کنند دیگران نیز بهتراست این محصول را بکار برند.

در یک تقسیم بندی می توان بازاریابی ورزشی را در سه سطح بررسی کرد که عبارتند از :
• بازاریابی توسط باشگاههای ورزشی
• بازاریابی توسط برگزارکنندگان (کشورها)
• بازاریابی شرکتهای تجاری از طریق ورزش

گردشگری ورزشی صنعتی است که از ترکیب دو صنعت جهانگردی و صنعت ورزش پدید آمده است. به عبارت دیگر ورزش یکی از متداول ترین عوامل ایجاد شده برای گردشگران است.

بازاریابی ورزشی

بازاریابی ورزشی

پشتیبانی شده توسط : پشتیبان وردپرس